Wybór szkieł u optometrysty. Obrazek w artykule Czy optometrysta to lekarz? Poznaj specjalności okulistyczne

Czy optometrysta to lekarz? Poznaj specjalności okulistyczne

Czy optometrysta to lekarz? Jeśli zastanawiasz się, czy optometrysta jest lekarzem, odpowiedź brzmi nie. Optometrysta to specjalista w dziedzinie optometrii, zajmujący się głównie oceną ostrości wzroku oraz dobieraniem soczewek kontaktowych i okularów korekcyjnych. Aby zostać optometrystą, wymagane jest wyższe wykształcenie, jednak nie uzyskuje się przy tym tytułu lekarza medycyny.

Rola optometrystów w Polsce ewoluuje, a aktualnie trwają prace nad projektem ustawy, który ma na celu szersze włączenie optometrystów do publicznego systemu opieki zdrowotnej. Taka zmiana pozwoliłaby na lepsze wykorzystanie ich umiejętności i wsparcie pracy lekarzy okulistów, co jest szczególnie istotne w kontekście zapotrzebowania na profilaktykę wad wzroku i chorób takich jak jaskra.

W enklawie prywatnych gabinetów i salonów optycznych optometryści mogą działać samodzielnie, ale znajdują się również w publicznych klinikach i oddziałach okulistycznych, gdzie wspierają lekarzy. W przyszłości, po wprowadzeniu odpowiednich regulacji, mogą także uzyskać możliwość wystawiania recept na okulary w ramach świadczeń refundowanych przez NFZ. Szerokie spektrum działania optometrystów obejmuje zarówno przeprowadzanie podstawowych badań wzroku, jak i specjalistyczne działania w ramach rehabilitacji wzrokowej oraz przygotowań do zabiegów operacyjnych.

Przeczytaj: Jaka okulary do jakiej twarzy

Gabinet optpmetrysty. Obrazek w artykule Czy optometrysta to lekarz? Poznaj specjalności okulistyczn

Kim jest optometrysta i jego rola w ochronie wzroku

Optometrysta to specjalista w dziedzinie optyki, a nie lekarz. Jego głównym zadaniem jest dbanie o Twoje zdrowie oczu poprzez wykonywanie badania wzroku. Czasami możesz zastanawiać się, kiedy potrzebujesz wizyty u optometrysty, a kiedy należy zgłosić się do okulisty.

Podczas gdy okulista to lekarz specjalizujący się w leczeniu chorób oczu, operacjach, a także w przepisywaniu leków, role optometrysty koncentrują się na:

 • Ocena wady wzroku: Optometrysta przeprowadza pomiary, aby określić jak dobrze widzisz i czy potrzebujesz korekcji.
 • Dobieranie szkieł lub soczewek: Na podstawie wyników badania, optometrysta może zaproponować odpowiednie rozwiązania, które poprawią ostrość Twojego widzenia.
 • Edukacja o zdrowiu oczu: Doradzi jak dbać o wzrok i jakie nawyki mogą przyczyniać się do lepszego zdrowia Twoich oczu.

Aby zostać optometrystą, konieczne jest ukończenie odpowiednich studiów wyższych, a często także studiów podyplomowych związanych z fizyką optyczną i optyką.

Oto czym zajmuje się optometrysta:

 • Badanie ostrości widzenia
 • Analiza zdolności akomodacji oczu (zdolność do ostrego widzenia na różnych odległościach)
 • Wykrywanie problemów z percepcją kolorów

Twoje wizyty u optometrysty pomogą zatem utrzymać zdrowie oczu i komfort widzenia. Jeśli natomiast masz dolegliwości bądź podejrzewasz, że mogą występować poważniejsze problemy z oczami, numer optometrysty zawsze warto mieć pod ręką, gdyby konieczne było szybkie skonsultowanie się w celu ewentualnego skierowania do okulisty.

Jakie studia aby zostać optometrystą

Aby zostać optometrystą, musisz wybrać odpowiedni kierunek studiów. Twoja ścieżka edukacji rozpoczyna się od ukończenia studii wyższych. Istnieje kilka opcji, w tym:

 • Studia magisterskie na kierunku fizyki ze specjalizacją w optometrii
 • Studia optyczne ze specjalizacją w optometrii
 • Kształcenie podyplomowe z optometrii po ukończeniu pokrewnego kierunku

Twój program studiów może zawierać przedmioty takie jak:

Podstawowe przedmiotySpecjalistyczne przedmioty
BiofizykaBadania optometryczne
Statystyka medycznaSoczewki kontaktowe
Fizyka procesu widzeniaTerapie widzenia
Patofizjologia człowiekaBadanie refrakcji
Optometria kliniczna 

Warto zauważyć, że optometrysta nie jest lekarzem. Celem tych studiów jest przygotowanie Cię do pracy związanej z doborem okularów i soczewek kontaktowych, przeprowadzaniem badań funkcji wzrokowych oraz edukacją związaną z ochroną wzroku i profilaktyką. Aby skutecznie wykonywać zawód optometrysty, ważne jest połączenie wiedzy teoretycznej z praktycznymi umiejętnościami, które zdobywasz podczas zajęć praktycznych i praktyk zawodowych.

Czy optometrysta to lekarz?

Optometrysta jest specjalistą w dziedzinie optyki i wzroku. W przeciwieństwie do okulisty, optometrysta nie jest lekarzem. Posiada on wykształcenie magisterskie lub podyplomowe w zakresie optometrii, jednak nie przeprowadza leczenia medycznego. Twoje oczy mogą być przez niego dokładnie zbadane pod kątem wad wzroku i doboru odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych.

W przypadku potrzeby diagnostyki lub leczenia chorób oczu, powinno się udać do okulisty, który jest wykwalifikowanym lekarzem specjalizującym się w okulistyce. Okulista ma wiedzę i uprawnienia do przeprowadzania zabiegów, leczenia medycznego i operacji oka.

Oto kluczowe różnice między optometrystą a okulistą:

 • Optometrysta

  • Prowadzi badanie wzroku
  • Dobiera okulary i soczewki kontaktowe
  • Wystawia recepty na korekcję wzroku
  • Prowadzi edukację dotyczącą pielęgnacji oczu
 • Okulista

  • Przeprowadza diagnozę i leczenie chorób oka
  • Może przeprowadzać zabiegi chirurgiczne
  • Wystawia recepty na leki okulistyczne
  • Monitoruje stan zdrowia oczu

Jeśli masz wątpliwości, czy należy skonsultować się z optometrystą, czy okulistą, zwróć uwagę na charakter Twoich potrzeb. Do optometrysty udaj się w celu sprawdzenia ostrości wzroku i dopasowania okularów, natomiast w przypadku problemów medycznych lub gwałtownego pogorszenia stanu wzroku, umów się na wizytę u okulisty.

Podsumowanie

Optometrysta nie jest lekarzem. Twoje zrozumienie różnic między specjalistami od oczu jest ważne dla właściwej opieki nad wzrokiem.

Optometrzyści przede wszystkim diagnozują wady wzroku i dobierają odpowiednie metody korekcji, takie jak:

 • Okulary
 • Soczewki kontaktowe
 • Lupy oraz inne pomoce wzrokowe

Mają wykształcenie w dziedzinie optometrii, które może być realizowane jako studia podstawowe lub podyplomowe. Choć nie są lekarzami, optometryści są wykwalifikowani do kierowania pacjentów do okulistów w przypadku wykrycia niepokojących zmian w widzeniu.

Z kolei okuliścilek(arz)ami specjalistami, którzy mogą diagnozować i leczyć choroby oczu, przeprowadzać operacje oraz zajmować się bardziej skomplikowanymi przypadkami medycznymi związanymi ze zdrowiem oka. Dlatego, jeśli Twoje problemy z wzrokiem są poważniejsze, np. dotyczą schorzeń siatkówki lub urazów oka, powinieneś udać się do okulisty.

Optyk, znany także jako refrakcjonista, zajmuje się głównie dobieraniem i sprzedawaniem okularów oraz soczewek na podstawie recepty wystawionej przez optometrystę lub okulistę.

Zapamiętaj, by w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów czy zmian w widzeniu, najlepiej skonsultować się z odpowiednim specjalistą – optometrystą lub okulistą, w zależności od potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *